nag apkry

Klimat Krynicy

 

klimaty krynicy

Położenie geograficzne Krynicy na południowych nasłonecznionych stokach stwarza specyficzny mikroklimat charakteryzujący się znacznymi różnicami temperatur między dniem a nocą, znaczną ilością dni słonecznych i utrzymywaniem się przez długi czas pokrywy śnieżnej (od połowy listopada do końca marca). Warunki te dają doskonałą możliwość do uprawiania turystyki kwalifikowanej, jak również narciarstwa alpejskiego i klasycznego w okresie zimowym.

Średnie temperatury w okresie najbardziej przydatnym dla wędrówek pieszych w górach są stabilne i wynoszą około 21oC w maju, maksymalnie 25oC w lipcu. Dzienne wahania temperatury w Krynicy nie przekraczają 8oC.

Z uwagi na dużą ilość ozonu w powietrzu liczba pogodnych dni od maja do września jest tutaj znacznie większa niż w innych rejonach Beskidu Sądeckiego oraz w samej Kotlinie Sądeckiej. Najwięcej opadów notuje się w Krynicy w czerwcu, najmniej we wrześniu.

W krynickim powietrzu wyczuwa się olejki eteryczne (głównie drzew iglastych) mające działanie uodporniające i bakteriobójcze. Skład powietrza, wolnego od zanieczyszczeń, wykazuje zmniejszoną zawartość jodu i zwiększona ozonu, co jest istotne przy leczeniu niektórych chorób.

logo bez tła

baner 1

 

 

 

baner 2

 

 

 

banery ang dzieci

 

 

 

banery ang wyzywienie

 

 

 

KONTAKT EN

Newsletter